Nauka

Ogólne założenia programowe

Opracowując programy prac dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolu Bajkowy Dworek braliśmy pod uwagę to, że każde dziecko jest inne. Dlatego wśród programów wybraliśmy te, które mają na celu indywidualne podejście nauczyciela do dziecka. Dzięki nim nasze przedszkolaki zdobędą nowe umiejętności, co stanowi podstawę optymalnego
i wszechstronnego rozwoju. Celem przedszkola Bajkowy Dworek jest takie wychowanie dzieci, aby w dorosłym życiu radziły sobie w otaczającym świecie i żyły w zgodzie z samym sobą, z ludźmi i przyrodą. Takie założenia pozwolą nam stworzyć najlepsze warunki pracy dydaktyczno-wychowawczej w oparciu o realizację programów odpowiednio dobranych do osiągnięcia naszych celów. Przedszkole Bajkowy Dworek realizuje program dydaktyczny
w oparciu o podstawę programową wychowania przedszkolnego.

Opis programów przedszkolnych

Nauczyciele w Przedszkolu Bajkowy Dworek w swojej pracy dydaktycznej wykorzystują programy edukacyjne zatwierdzone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Bazą programową jest program „Dzieciaki w akcji” Anny Stalmach-Tkacz i Kariny Mucha dla grup 3, 4, 5 i 6 – latków. Pedagodzy wykorzystują również elementy Dziecięcej Matematyki E. Gruszczyk- Kolczyńskiej, E. Zielińskiej oraz programy autorskie.

Nasi wychowawcy w pracy z dziećmi są kreatywni, w każdych zajęciach starają się wprowadzać różnorodne środki dydaktyczne przez co zajęcia są ciekawe i zajmujące. Pedagodzy korzystają ze swej bogatej wiedzy i wyobraźni przekazując dzieciom jak najwięcej informacji w formie zabawy.

Program dydaktyczno–wychowawczy dla trzylatków

Trzyletnie dzieci są wspaniałymi odkrywcami z niesamowitą energią, chęcią próbowania
i zdobywania nowych doświadczeń. Wszystko robią z pełnym zaangażowaniem. W związku
z tym nasze zabawy i zajęcia będą zaplanowane tak, aby zachęcić je do zadawania pytań, odkrywania, poznawania i rozumienia otaczającego je świata.

Program dydaktyczno–wychowawczy dla czterolatków

Czteroletnie dzieci świadome własnego ja często dochodzą do wniosku: „Umiem to zrobić”. Odkrywają z pomocą zaangażowanych nauczycieli własne predyspozycje i talenty sportowe, artystyczne, muzyczne i inne. Nasze przedszkole będzie pomagać rodzicom rozwijać indywidualne uzdolnienia ich dzieci.

Program dydaktyczno–wychowawczy dla pięciolatków

Pięciolatki zaczynają prawdziwą naukę. Zawsze poprzez zabawę uczą się identyfikować litery, głoski i cyfry. Potrafią przeliczać elementy w zbiorach, wiedzą, że po poniedziałku jest wtorek, a po jesieni zima, potrafią napisać swoje imię, odróżnić trójkąt od koła.

Program dydaktyczno–wychowawczy dla sześciolatków

Sześciolatki kontynuują przygotowanie do nauki czytania, pisania i edukacji matematycznej.  Przygotowują się do poczynienia pierwszych kroków na swojej ścieżce edukacyjnej, zatem odbywają nauczanie przygotowawcze do klasy pierwszej.

RAMOWY ROZKŁAD DNIA DLA DZIECI W PRZEDSZKOLU

7:00 – 8:15 Schodzenie się dzieci. Indywidualne rozmowy z dziećmi i z rodzicami. Zabawy służące realizacji pomysłów i zainteresowań dzieci. Gry i zabawy stolikowe, dydaktyczne, konstrukcyjne, tematyczne.
8:00 – 8:15 Gimnastyka poranna.
8:15 – 8:30 Czynności samoobsługowe, przygotowanie do śniadania.
8:30 – 9:00 I śniadanie-doskonalenie umiejętności samodzielnego i estetycznego spożywania posiłku.
9:00 – 9:30 Realizacja zadań edukacyjnych poprzez zajęcia z całą grupą. Zajęcia wychowawczo-dydaktyczne organizowane przez nauczyciela wyzwalające aktywność dzieci w różnych sferach rozwoju.
9:30 – 10:00 II śniadanie-doskonalenie umiejętności samodzielnego i estetycznego spożywania posiłku.
10:00 – 12:00 Zajęcia dodatkowe zgodnie z planem tygodniowym. Ćwiczenia indywidualne z dziećmi, zabawy dowolne na świeżym powietrzu lub w sali.
12:00 – 12:30 Obiad-wspieranie samodzielnych działań dziecka, kształtowanie nawyków higienicznych i zachowań prozdrowotnych. Samodzielne spożywanie posiłku, prawidłowe posługiwanie się sztućcami.
12:30 – 14:15 Zajęcia dodatkowe zgodnie z planem tygodniowym. Zabawy zgodne
z zainteresowaniami dzieci, ruchowe, dydaktyczne. Ćwiczenia indywidualne z dziećmi dostosowane do ich możliwości. Zabawy dowolne na świeżym powietrzu. Spacery.
14:15 – 14:45 Podwieczorek-wyrabianie nawyków higieniczno-kulturalnych.
14:45 – 16:30 Zabawy dowolne; czytanie literatury dziecięcej, fragmentów książek. Ćwiczenia indywidualne z dziećmi dostosowane do ich możliwości. Praca nauczycielki o charakterze obserwacyjnym, wyrównawczym, stymulującym. Gry i zabawy stolikowe w grupach. Ćwiczenia artykulacyjne, ortofoniczne, słuchowe. Porządkowanie sali. Zabawy na świeżym powietrzu. Rozchodzenie się dzieci.