Język Angielski

Początki…

Od momentu kiedy Przedszkole Bajkowy Dworek stało się przedszkolem językowym, patronat metodyczny nad nauczaniem języka angielskiego sprawują metodycy szkoły językowej British House w Mławie, dbając o wysoki poziom nauczania języka. Na początku koncepcja nauczania języka angielskiego polegała na regularnych, codziennych 20 minutowych zajęciach dla każdej grupy w przedziale wiekowym 2-6 lat. Zajęcia prowadziła lektorka języka angielskiego zatrudniona w szkole językowej British House. Rok szkolny 2017/2018 przyniósł swoistą rewolucję. Został wdrożony program pilotażowy nauczania dwujęzycznego, utrzymując również dotychczasowe codzienne zajęcia języka angielskiego dla każdej grupy.

Idea nauczania dwujęzycznego…

Dwujęzyczność oznacza umiejętność rozumienia i komunikacji w dwóch językach w różnych sytuacjach komunikacyjnych. Choć nie musi to oznaczać opanowania dwóch języków na tym samym poziomie, to osoba dwujęzyczna potrafi komunikować się w obydwu językach. Nowoczesna metoda nauczania dwujęzycznego, którą wprowadziliśmy w przedszkolu Bajkowy Dworek, zwana jest w skrócie CLIL (Content and Learning Integrated Learning) i polega na integracji treści podstawy programowej z nauką języka angielskiego. Jest ona również rekomendowana przez Komisję Europejską jako skuteczna metoda przygotowująca dzieci do życia w nowoczesnym świecie. Zastosowanie nauczania dwujęzycznego w przedszkolu Bajkowy Dworek polega również na metodzie tzw. „częściowego zanurzenia” (partial immersion) w drugim języku. Oznacza to, że treści podstawy programowej realizowane są zarówno w języku polskim, jak i angielskim, podobnie jak wszelka aktywność dzieci podczas ich pobytu w przedszkolu – zabawy, toaleta, posiłki, sprzątanie, wyjścia na plac zabaw, wycieczki, itp. Krótko mówiąc, język angielski jest nie tyle przedmiotem nauczania, co językiem komunikacji w różnych sytuacjach, bliskich doświadczeniu dziecka. Stosujemy zatem tzw. system OPOL – One Person, One Language (jeden nauczyciel, jeden język), który polega na tym, że z dziećmi przebywają dwie osoby, z czego jedna mówi tylko po polsku a druga tylko po angielsku, dzięki czemu dzieci kojarzą jeden język z jedną osobą i potrafią stopniowo to rozgraniczać.

Na zajęciach w grupach, jak również dodatkowych zajęciach języka angielskiego realizowane są zintegrowane treści zgodne z podstawą programową dla poszczególnych grup wiekowych.

Angielski przez angielski

Zajęcia prowadzone są w języku angielskim w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze. Rodzice często mają obawy czy ich dziecko poradzi sobie na zajęciach, gdzie używa się tylko języka obcego. Z naszych doświadczeń wynika, iż „zanurzenie” dzieci w języku, którego chcemy ich nauczyć, jest niezwykle efektywne a dobry lektor, wykorzystując różne techniki, jak również komunikację werbalną i niewerbalną, potrafi sprawić, że dzieci nie mają problemów ze zrozumieniem komunikatów nauczyciela i łatwo wchodzą z nim w interakcję językową.

Metody nauczania

  1. a) m. TPR (Total Physical Response) – m. reagowania całym ciałem – metoda ta opiera się głównie na rozumieniu i wykonaniu instrukcji nauczyciela. Metoda angażuje dzieci w zabawy ruchowe oraz wzmacnia potrzebę uważnego słuchania.
  2. b) m. komunikacyjna – w metodzie tej główny nacisk kładzie się na potrzebę komunikacji, na stworzeniu dzieciom naturalnej potrzeby do zdobycia, wymiany i uzupełnienia informacji
  3. c) m. audiolingwalna – metoda powtórzeniowa, która polega na powtarzaniu dźwięków, słów i fraz, co czyni ją podobną do naturalnego procesu uczenia się języka ojczystego przez dzieci
  4. d) m. audiowizualna – która wykorzystuje różne bodźce, takie jak dźwięk i obraz, aby uczynić naukę jeszcze bardziej atrakcyjną.

Procedury – sposoby pracy lektora na lekcjach

  1. a) drama – czyli odgrywania różnych scenek i przyjmowania przez dzieci różnych ról, co pozwala na rozwijanie u dzieci umiejętności komunikacji werbalnej i niewerbalnej oraz rozwija ich sferę emocjonalna i społeczną. Występowanie w różnego rodzaju mini przedstawieniach jest dla dzieci niezwykle motywujące.
  2. b) zabawy i gry językowe – stymulują i motywują uczniów
  3. c) piosenki i rymowanki – które kształtują odpowiednie nawyki językowe, właściwą wymowę i pomagają w poznaniu nowych słów.
  4. d) teksty narracyjne (storytelling) – w pracy lektor wykorzystuje, na przykład, opowiadanie i czytanie różnego rodzaju historyjek. Ważnym elementem tekstów narracyjnych jest powtarzanie a jednocześnie utrwalanie słów, zwrotów i struktur.
  5. e) zajęcia plastyczne – motywujące, stymulujące jak również rozwijające wrażliwość estetyczną dzieci. Dzieci naturalnie chcą przekazywać informacje o swoich pracach i mówią o sobie.
  6. f) prace projektowe – głównym ich celem jest pogłębianie, jak również scalanie i podsumowanie pracy uczniów. Projekty również zachęcają uczniów do współdziałania i oceniania pracy innych.

Opieka metodyczna Szkoły Języków Obcych BRITISH HOUSE

Prawidłowy proces nauczania języka angielskiego w przedszkolu jest monitorowany przez metodyków szkoły językowej BRITISH HOUSE, którzy również odpowiedzialni byli za wprowadzenie nauczania dwujęzycznego w przedszkolu i szkolenia jego kadry.

Powrót