Posiłki

I śniadanie 8.00 – 8.30

II śniadanie 9.30

Obiad:
godz. od 12.00 do 12.30

Podwieczorek – 14.30

Okres przedszkolny to szczególny czas w życiu dziecka. Charakteryzuje się intensywnym rozwojem fizycznym i intelektualnym. Przedszkole Niepubliczne Bajkowy Dworek dobrze rozumie potrzeby dzieci dlatego priorytetem staje się prawidłowe odżywianie. Prawidłowe odżywianie dzieci wieku 2,5-6 lat ma na celu pokrycie zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju i zachowania zdrowia. W naszym przedszkolu zdrowie dziecka jest najważniejsze. Dlatego też zapewniamy przygotowanie posiłków w oparciu o model prawidłowego żywienia z uwzględnieniem zalecanych norm przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie. Dzieci będą miały możliwość spożywania 4 posiłków tj. śniadanie, II śniadanie, obiad i podwieczorek. Posiłki będą zawierać produkty będące źródłem pełnowartościowego białka (mleko i produkty mleczne, mięso i jego przetwory, jaja, ryby), węglowodanów złożonych, głównie pochodzących z przetworów zbożowych oraz składników mineralnych i witamin, a zwłaszcza witaminy C (warzywa i owoce).

Najważniejszym posiłkiem dziecka po przerwie nocnej jest pierwsze śniadanie. Komponowane śniadanie będzie zawierać mleko i jego przetwory w formie zup mlecznych z dodatkiem węglowodanów w postaci produktów zbożowych np. kasze, makarony, płatki, ryż, musli lub napojów sporządzonych z dodatkiem mleka np. kawa mleczna, kakao. Jako dodatek do napojów dzieci będą spożywać kanapki z urozmaiconego asortymentowo pieczywa z masłem oraz z dodatkiem produktów wysokobiałkowych pochodzenia zwierzęcego (wędliny, sery, jaja) oraz warzywno-owocowych (pomidor, ogórek, jabłko, rzeżucha itp.). II śniadanie składać się będzie z kanapki z dodatkiem białkowym i warzywno-owocowym oraz napoju. Pobyt w przedszkolu to czas spędzony na zabawie i nauce. Po tak pracowitym dniu dzieci otrzymają 3-daniowy obiad. Posiłek ten będzie składał się z zup przygotowanych na wywarach jarskich (warzywnych) lub mięsnych z dodatkiem głównego składnika, który nadaje zupie charakterystyczny smak. Drugie danie stanowić będą produkty zawierające pełnowartościowe białko (mięso, ryby, ser, drób) produktu objętościowego (ziemniaki, kasza, kluski) oraz dodatki produktów warzywnych i warzywno-owocowych. Warzywa będą podawane w formie gotowanej bądź w postaci surowej. Podwieczorek będzie stanowił lekki posiłek węglowodanowy określany posiłkiem słodkim. Proponujemy w ramach tego posiłku owoce, ciasta, mleczne napoje fermentowane, galaretki, budynie itp.

Przedstawione posiłki będą prawidłowo zestawione pod względem wartości odżywczej, estetycznej oraz podawane w odpowiednich odstępach czasowych. Przedszkole chcąc w pełni nadać domową atmosferę wzbogaca posiłki o własne wypieki. W ramach własnej kuchni przygotowane zostaną dla dzieci pierogi, naleśniki, ciasta. Oprócz zapewnienia prawidłowo zbilansowanego pożywienia istotna jest odpowiednia ilość płynów w ciągu dnia. Na każdą prośbę dziecka podawać będziemy napoje np. kompot, sok, herbatę owocową, wodę mineralną niegazowaną.

Poprzez nasze działania chcemy sprostać oczekiwaniom rodziców i dzieci uczęszczających do naszej placówki. Dlatego istnieje możliwość ułożenia indywidualnego jadłospisu dla dziecka z uwzględnieniem zaleceń lekarskich. Posiłki będą tak skomponowane by dziecko w grupie rówieśniczej nie odczuło swojej choroby. Ponadto służymy radą i fachową pomocą ze strony dietetyka, który udzieli wskazówek żywieniowych w zakresie danej jednostki chorobowej.

Należy podkreślić, iż nasze działania prowadzą do harmonijnego rozwoju dziecka oraz kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych. Przedszkole obok rodziny pełni ważną funkcję w tym zakresie. To skłania nas do prowadzenia edukacji zdrowotnej i poradnictwa żywieniowego skierowanego do społeczności przedszkolnej, którą niewątpliwie stanowią dzieci, rodzice i opiekunowie. Cel ten będziemy realizować w ramach spotkań, pogadanek, prelekcji. Społeczność przedszkolna zostanie zapozna z zasadami prawidłowego żywienia, rolą składników odżywczych (białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne) w żywieniu człowieka. Edukacja żywieniowa będzie dostosowana do rozwoju poznawczego, aktywności, doświadczenia i potrzeb w danym okresie dziecka. Wiedza i umiejętności zostaną przekazane przy użyciu metod aktywizujących i interaktywnych. Poprzez edukację żywieniową dzieci uczęszczające do Bajkowego Dworku staną się aktywnymi liderami zdrowego stylu życia w rodzinie, grupie rówieśniczej oraz w społeczności lokalnej.

Opracowała: Beata Weronika Załeska – dietetyk-edukator promotor zdrowia.